Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

why did the british conquer the new world​
.Ted is asked to multiply 104 x 18.72. Howshould he move the decimal point to get thecorrect product?A 2 places to the rightB 1 place to the right© 1 place to t
Please help me with this word problem!!! Carlita plans to establish a second restaurant, open five days a week, 50 weeks a year. Here are her costs: • Rent: $7
22. The measures of the angles of ADEF are in the ratio 2:4:4. What are the measures of the angles?
Solve for y in the following equation: -4y - 19 = -19?
Displacement is to velocity as_____is to acceleration
3) Gina DeLeon has lived in her home for 26 years. During that time the city population has tripled. Traffic is a mess, and there are st not enough roads to all
Suppose a grocery store is having a sale on shredded cheese. A small bag that holds 8 ounces is sold for $2. A large bag that holds 2 kilograms is sold for $16.
Which of the following should NOT be included in an emergency kit?
In what way do people discriminate against teenagers?