petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

The I A M strong campaign, it is every soldier and civilian's responsibility to intervene, act, and motivate others to change. All of the following are warning
Which of the following interrogative sentences is correctly punctuated? A. Can you come to my party or not? B. Didn't I tell you I could not come to your par
Which of these compounds would be the best conductor in the pure liquid (molten) state? 1.H2S 2. H2Te 3.H2Se 4.PCl3 5.NH3 6.RbCl 7.I2 8.methane (CH4) 9.water (H
what is the relationship between .04 and .004
in a solution in which [H+]= 1.0 x 10^-5 M is it acidic base or neutral
The Clean Air Act emphasizes that one way to prevent and reduce air pollution is to involve public participation.
Art literature in the poem that includes the lines, this is the dead land, this is cactus land, to what work is the first epigraph an allusion?
Eternal and immutable are terms used in this unit to describe God's:
How did the colonists and loylists reacted to the townshened acts?
Marco Polo was one of the first Europeans to travel to China. Which route did he take?