aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

PLEASSEEEE ANSWER!! I WILL GOVE BRAINLIEST ANswer AND THANKS! AND 35 POINTS A group of lifeguards want to construct a rectangular swimming area along a beach wi
Select the correct answer. Consider function f. [tex]f(x) = \sqrt{x - 1}[/tex] Which graph represents function f? A. W B. X C. Y D. Z
If I have 35 cups of water with 18 bacthes of green slime be enough
1.do you think this exercise can help you in understanding yourself better?2.how can this help you in achieving academic success? ​
What is 3times4 divided by6
Mr. Summers observed that kids with hot dogs are happy. This observation led to a hypothesis that hot dogs must make kids happy. Before Mr. Summers can test thi
17 x-1=2 Work out the value of 2x2
why is it so difficult for the results of one experiment to become a theory
find the quotient of 1,644 and 4​
PLEASE HELP Will give brainliest and 5.0 rating xx