rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following expressions represents the area of a trapezoid with bases of 3x and 5x and a height of 6x?
What instigated the United State's decision to launch an attack on Iraq in 2003?
Which English ruler was innafective because he was fighting the crusades A john B Henry 2 C Richard 1
If 102y = 25, then 10-y equals: (a) -1/5, (b) 1/625, (c) 1/50, (d) 1/25, (e) 1/5
Please help not sure about this one
This is the type of reaction that occurs when an acid cancels with a base.
To have friends, one must _____. -be friendly -be talkative -be entertaining
What happens if a cell is unable to get rid of its waste?
Instructions:Select all the correct answers. .Which sentences are good thesis statements for a literary analysis essay on “The Most Dangerous Game” by Richard C
What is f(3)? x 0 3 6 f(x) 5 8 11 Question 7 options: 5 8 11 24