jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

chemical reactions that absorb more energy than they release are called
0.52 in the simplest form .
what are all of these?
What is 4/9 - 2/15 in simplest form
A coat that originally sold for $369.00 is on sale at a 40% discount? How much will you pay for the coat?
393 is three times as much as some number?
The length of a rectangle is 5 inches less than three times its width. The perimeter is 86 inches. Find the length and width. Write an equation and solve. Plea
Write in vertex form: y = x2 - 8x + 19
what is 67/100 closer too 0,1/2 or 1
3x +4y=5.2 solve for y