Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

journal entries paid commission Rs 30000​
Bacteria entering the human body can cause infections and diseases. The human body must respond to fight the bacteria. Which of the following responses most lik
A housefly has 12 chromosomes, is it a gamete or a somatic cell?
Write an equation to represent the total cost y for x days of renting a mid-size car from each of these companies. *
in reference to the casualties by j p Clark Discuss the Hidden casualties of the Nigerian civil war.​
Homework 2/26/2020 Show proofs and work for each question 1. A venture capitalist wishes to invest 10K in four different stocks. Each investment must be made in
please help! than you!
Cycle is a ______ a)noun b) adjective C) proverb
helppppppppppppppppp​
PLEASE ANSWER ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST Which statement about Luristan, Viking, Italian, and Chinese horse gear is true? It was made of fabric-covered plastic