Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

if cosx=1/12 and sinx>0 find tan2x
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
differentiate benzene and cyclohexane
What is 5.207 as a fraction?
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
If 2n=14 what Is 8n? I am really bad at algebra and I need to do my homework
You are given an aqueous solution of NaCl. The simplest method for the separation of NaCl from the solution is (A) evaporation of the solution to dryness (B) c
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
why did europeans feel superior to islam