mari123234t mari123234t
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

at country landscape Mr.Mcdonald can buy 15 bags of mulch for $60. How many bags can he buy with $400

Respuesta :

silverescaper
silverescaper silverescaper
  • 03-02-2021

Answer:

100 bags

Step-by-step explanation:

60/3=20

15/3=5

5 bags= 20$

1 bag= 4$

100 bags=400$

Answer Link
Jupiter09
Jupiter09 Jupiter09
  • 03-02-2021

Answer:

100 bags.

Step-by-step explanation:

60/15=4

This gives us how much each bag costs.

Apply the same concept to 400.

400/4=100

100 bags can be bought with $400.

Answer Link

Otras preguntas

how did Bleriot try to prevent his aircraft crashing? Give two details.
Question 3 What are the main components of a warm-up routine? cardiovascular activity joint mobility movements dynamic movemements O all of the above
-5/12 x 5/8 help please
Please help I’m timed!!!
Jimmy went to buy apples at the supermarket. Which is the better buy? $5.00 for 4 apples or $6.00 for 5 apples.
Evaluate 3x + y when x = 1/3 and y = -7/4 3x + y =
how to calculate tarriffs?​
Carmen wants to buy 6 cans of coke. She works out the total cost of 6 cans at these two shops: Smart Buy Right Price One can costs 60p Special offer: 10% off On
The sum of the angle measures of the polygon is540.write and solve an equation to find the value of x
Which of the following features of the United States Constitution would most concern the author of Brutus 1? The Bill of Rights, which protects individual liber