Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

a triangle has sides of lengths 10, 24, and 26. is it a right triangle? explain
Which term do historians use to describe the historical period between the beginning of the 16th century and the 21st century? a. Industrial era b. Classical
1. Who is Mao Zedong?
a triangle has sides of lengths 10, 24, and 26. is it a right triangle? explain
A car, initially traveling at 15 meters per second north, accelerates to 25 meters per second north in 4.0 seconds. The magnitude of the average acceleration is
In a works cited entry, the author's last name is written first. a. True b. False
simplify 0.3{x-2y}+0.5x-y
Create a television script for a discovery of the scientific revolution. Include key people, ideas, and achievements
Japan invaded Russia Manchuria China from Korea in 1937.
A major reason for President Thomas Jefferson’s purchase of the Louisiana Territory was to (1) eliminate Spanish control of California (2) take possession of al