mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

why would the present shape of the continents not fit perfectly into the shape of a supercontinent
which is steeper a hill that rises 2 feet for every 10 feet of run, or a hill that rises 2 feet for every 15 feet of run? Explain
whitney says that to add fractions with diffrent denominatros, you always have to multiply the denominators to find the common unit;for example 1/4
The greatest product of a 3 digit number and a 1 digit number is 8,891. is it correct?
The Industrial Revolution has been described as a mixed blessing. Do you agree or disagree? Support your answer with text references
44 tens is the same as?
Decimals in words 0.425
How did Anne Hutchinson's thoughts and feelings on religion relate to the idea of separation of church and state A.) she thought that only religious people sho
What was the green corn ceremony
Why do you think Henry ford and others wanted to recruit workers from the south?