allantethompson
allantethompson allantethompson
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

Respuesta :

SmartHelper57
SmartHelper57 SmartHelper57
  • 04-02-2021

Answer:

1.36 per pound

Step-by-step explanation:

$6.80 divided by 5 = $1.36

Answer Link

Otras preguntas

The diameter of a circle is 6 units. What is the radius of the circle? -khan academy
HELP HFHDHSHS what is the equation for this graph and how do you find it
What is the value of X ?
Peroni company paid wages of 170,900 this year. Of this amount 114,000 was taxable
The opening phrase of the Constitution, "We, the people," means that the Constitution gets its authority from the
x 1 у 3 4 6. 516What is R​
A(n) reaction removes a functional group to a substrate.
Okay this the OFFICIAL last question I ask for Spanish
2+3.3x-1.7=5.25 solve for x
418 minues what equals 19