Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Are both students earning the same amount of money per hour? Show your work to justify your answer.
Which of the following is the largest language group of the Indo-European Family? A. English B. Spanish C. Mandarin D. Japanese
The abuse that Indigenous children endured in the boarding schools has had many lasting effects. According to the video, what is one way in which the treatment
what do u call a pig that goes to gym.
The final grade in a biology course is determined by a score from 0 to 100, which has three components; a laboratory component of 25%, two hour-exams that toget
How does the electromagnetic spectrum relate to a grouping of stars based on color? (This is due very soon!)
pls help if you cant find pages 115-118 or haven't read it I could give you the pages?
If a firework has an initial velocity of 235m/s and is in the air for 12 seconds with an acceleration of -10 m/s2 before exploding, how far did it go?
Which of the following assignments from your teacher would be best completed by writing a literary analysis essay? —————————————————— A. Write about why you lik
Can somebody help me