pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Create a weekly calendar in the table below. The calendar should realistically represent how you spend your time. Consider all the things you do. School work
Who Is the founder of sociology
Consider a bundle of 325 brownies and 300 cookies. How do we label this production bundle? A. Inefficient B. Efficient C. Impossible
Does anyone know what the inequality would be?
1. 14cm to m Answer: 0.14 Shown work: 2. 31 grams to mg Answer: 31000 Shown work: 3.116.5 m to km Answer: 0.1165 Shown work: 4. 285.9 cm to km Answer: 0.002859
Which of the following describes groundwater? Groundwater exists only in regions that get a lot of rain. Groundwater does not exist during dry periods. Groundwa
Please help! If you can answer both that would be great, thank you!!!
Which of the elements listed is the most abundant extracellular anion?
What's the difference between ttheme central ideas?
Could I have help with this question please