ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Water that is returned to the environment after secondary treatment is known as
Who stated that the connotative qualities of music complement the denotative qualities of the words and pictures?CohenGorbmanCookLipscomb
which writing mistake is demonstrated in the sentence I have trouble concentrating sometimes. Especially when I can hear people talking.
About 40% of all drivers will flash their lights to warn oncoming traffic of a speed trap ahead. suppose seven cars have just driven past a police speed trap. a
Which of these actions may be prohibited by a court, despite the First Amendment's guarantee of freedom of the press? A. Publishing information that may be dam
Need help with question 1
Can someone help with this question?
Order of operations how do you solve 10/5*(7-2+4^2)
The recession of 2007minus 2009 began in​ ________, with the end of the economic expansion that had begun in​ ________.
help please i tried to do lab but i couldn’t figure it out