gladysponce0300
gladysponce0300 gladysponce0300
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

you spend $40 on 5 pounds of concrete what is the unit rate in dollars per pound?​

Respuesta :

dinosaur505
dinosaur505 dinosaur505
  • 01-03-2021

Answer:  $8

Step-by-step explanation:

$40 divided $5 by equals $8.

Answer Link
taylormass taylormass
  • 01-03-2021
answer: 8
because 40 divided by 5 is 8
Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32