iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

How did colonist respond to the Townsend Acts
The square of the sum of a number and 4 is 36
Select all that apply. Select all the items that are public goods or services. roads education military police force
Which statement about the best estimation strategy for this problem is correct? Ms. Levy paid $189 for a hotel room and she bought two concert tickets priced at
How do you turn on the Track Changes feature in a spreadsheet?
There are no prescription medications that affect a person driving ability
Our first stop on this leg of our voyage is at the deepest spot in the ocean called the
The number of students at a community college increased by 12% from the last year to this year. The enrollment last year was 15,000what in the amount of the inc
What is an example of social change that occurred in the 1970s?
A cylinder has a base area of 44.6 mm^2 and a height of 24mm what is the volume of the cylinder?