jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from chapter 6 of Animal Farm.By the autumn the animals were tired but happy. They had had a hard year, and after the sale of part of the hay a
For which branch of government is the President responsible?
An airport in death valley is 60 feet below sea level, and an airplane is flying 2,000 feet above sea level. how many feet must the plane descend in order to la
Rearrange the formula c^2 = a^2 + b^2 for b
How are the cell walls of a plant and fungus different ?
what does certainty mean?
Why should adults be more aware of a child/young adults being depressed?
plz hurry a vegetable garden and a surrounding path are shaped like a square that together are 10ft wide. the path is 1ft wide. find the area of the path
The law of supply states-when price increases, the quantity will ____. When prices decreases the quantity supplied will _____. We look at supply from the _____
Given g(x)=3/x^2+2x find g^-1(x)