hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

What does Rainsford find in the joungle?
How does an ion differ from an electrically-neutral atom? A) There are a different number of protons in an ion compared to a neutral atom. B) There are a di
Complete with the correct preterite form of the indicated verb. Los equipos no ___________ ganar. (poder) Question 1 options: pudo pueden pudieron
why battle of Lexington and Concord are very Important for the colonies?​
Evaluate x^-2 for x=-3
Please help me please
how many square yards are in 156 square ft​
Does the sentence state a fact or an opinion? Japan is a chain of islands that was settled thirty thousand years ago by people from Siberia and Korea.
I need help someone PLEASE
how nature and nurture influences our psychological, physical and/or cognitive growth