charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

quadrilateral WXYZ is dilated by a scale factor of 2/3 to form quadrilateral W’X’Y’Z’. what is the measure of side ZW?
Which statement is true of algebraic expression 5(m-3)?
Add * (5x ^ 2 - 2x) + (6x - 4)
Laquita is a competitive diver. She made it to the semi-final round of Olympic tryouts but did not make the team. How should she interpret this loss? A. as a s
A soccer league has $630 to buy new soccer balls. If each ball costs $6, how many balls can the league buy? soccer balls
How many soultions does the system of equations have? Please help!! Will give brainlyest and 25 points!! `y=4x+3 `3y-12x=9 (show how you got the answer to so i
3 folders cost $2.91. Which equation will help determine the cost of 2 folders?
How do you think this Eskimo nebula could affect Earth and the organisms that live on our planet?
Anyone else doing online school?​
Use the linear combination method to solve the system of equations. Please explain each step of your solution 2x - 3y = 13 x + 2y = -4