mykellmiles11099 mykellmiles11099
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $96 on trash cans. If each trash can cost $24, which equation will tell you how many trash cans Stephanie bought?

Respuesta :

emileesellen
emileesellen emileesellen
  • 03-03-2021

Answer:

$96 divided by $24 = 4

Step-by-step explanation:

Hope this helps :D

Answer Link
rcsmlove17 rcsmlove17
  • 03-03-2021

Answer : 96 divided by 24 = 4

Step-by-step explanation:

24 x 4 = 96

Answer Link

Otras preguntas

Compare the Federalists and the Anti-Federalists by making two separate lists of their main arguments. Identify at least three arguments for each side
Just need a little help
how many times does 2 go into 9
3 TIMES BLANK EQUALS 25.2 what does blank equal
What is the attraction between atoms when they react called? Chemical bond Chemical compound Chemical element Chemical formula
Explain briefly why people write letters, journals, and diaries.
list four types of temperature scales
Why were people getting sick after the removal of the wheat germ
Solve for g. 2g = -7g + 9
Which of the following tools is not used for measurement? A a meter stick B a flask C a graduated cylinder D a thermometer