bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

The end of the war in Europe compared to the end of the war in the Pacific
An ice cream stand uses the expression 2 + 0.5x to determine the cost (in dollars) of an ice cream cone that has x scoops of ice cream. How much does an ice cre
A train is moving at 35 m/s to the east. it speeds up to 42 m/s east over the course of 40 seconds. what was trains acceleration
What is the best way to change the sentence below from passive voice to active voice? The band was shocked by Patrick's loud music. a. The band, by Patrick's lo
persevering will help you achieve your goals. a) noun b) verb c) adjective d) adverb
What is the best way to change the sentence below from passive voice to active voice? The band was shocked by Patrick's loud music. a. The band, by Patrick's lo
Find the midpoint of the line segment whose endpoints are (0, 1/2) and (0, 3/4). (0, 2/3) (0, 5/8) (0, 1 1/4)
When practicing mercantilism, countries attempted to a. have more imports than exports. c. equalize imports and exports. b. have fewer imports than exports. d.
Giants and dwarfs are believed to be _________stars (Old or Young).
Nature of the predicate