il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Lincoln's decision to arm black soldiers occurred at what point?
solve for x in the equation x2 + 10 + 12 = 36
Which economic system has the following advantage and disadvantage? Advantage: The government provides services like health care to all. Disadvantage: Consumer
Please help. Explain how Achebe portrays the Igbo customs, cultural experience, and laws. Reference specific examples from the text.
24 POINTS! PLEASE ANSWER In a minimum of one paragraph, describe the transition of Rome from a republic to an empire. What was the republic like, and what cause
I’m stuck on this question please help
what were some of the things that Europeans and native Americans exchanged with each other ​
Can a circle have a radius of āˆ’ 3 ? Why or Why not
Harun knows there are 60 minutes in 1 hour. He writes the equation m=60h to find the number of minutes, m, in any number of hours, h.
What is the surface area of the rectangular net prism?