braelynsamaria10 braelynsamaria10
  • 04-03-2021
  • World Languages
contestada

Each fourth grader was asked to buy 4 boxes of
crayons for the class. If each box of crayons holds
295 crayons. How many crayons did each student
buy?

Respuesta :

larsosg larsosg
  • 04-03-2021

Answer:

1180 crayons

Explanation:

there are 4 sets of 295 or 295 four times

(wink wink, nudge nudge) it means to multiply

Answer Link
42JulSan
42JulSan 42JulSan
  • 04-03-2021

Answer:

1,180

Explanation:

Each student bought 4 sets of 295 crayons. That is 295+295+295+295 which is the same as 295 x 4 = 1180 crayons

Answer Link

Otras preguntas

What can knowing the cultural context of a literary work help readers determine? Give examples.
Read the sentence from a paper on Elizabethan Women. Highborn Elizabethan women lived difficult, suffocating lives with many rules and few choices. In the sente
It is planned and rehearsed speech.​
math algebra class 9​
I need answers for both questions
Toni had a backlog of work to do. On Monday she did 1/4 of the backlog. If on Tuesday she does the same amount of work (e.g., processe the exact same number of
Check all solutions to the equation. If there are no solutions, check "None." x2 = 36 A. 6 B. 18 C. O D. -6 E-36 F. None
Which 3 are benefits of using apps with QuickBooks Online?
1000 millicoulombs of charge passes through a point. The amount of current passing through the point is
Define equilibrium price, demand schedule, and supply schedule. Then, briefly explain how demand and supply schedules are used to find the equilibrium price. (4