vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

How many feet are in a mile
What event occurred in 1991 that changed the global landscape? A. start of the technological revolution B. end of the Cold War C. merging of countries int
how many solutions are there for the system x^2+4y^2=100 and 4y-x^2=-20
Please help!! An astronaut drops a rock into a crater on the moon. The distance, d(t), in meters, the rock travels after t seconds can be modeled by the f
What is the median of this data? 43, 28, 39, 19, 24, 47, 31, 20, 37
Geometry help plz :)
Not trying to be funny but working on a voice activity how you say it is 4 24 17 in spanish
what is the poem hegira by georgia douglas johnson about?
The purpose of​ a/an _________ system is to capture best practice solutions and program them into a set of rules in a software program.
Identify the figurative or literal meanings of the phrase. Josh is a bulldozer on the football field.