mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

What are the three factors that speed up solvation also called mixing and dissolving?
If a group of distinct objects can be arranged in 120 different ways, how many objects are there?
A race car driver loses his leg in an accident. Apply Lamarck's and Darwin's theories of evolution to predict whether this disability will be carried forward by
In the 1860s, most factories were located in the
how did the international community respond to apartheid and what happened in 1961 and 1985
Which of the following is necessary to determine the rate of a reaction using the rate law? A. The starting temperature of the reaction B. The activation energy
Which of the following is the smallest volume? A. 2500 mL B. 250 cm3 C. 2.5 x 10-2 L D. 25 m3
What is the completely factored form of 4x^3+10x^2-6x?
In “Dover Beach” by Matthew Arnold, how does place affect the theme? The public nature of the beach calls attention to the world’s indifference. The vastness of
Solve the equations with steps 2c/(c-4)-2=4/c+5