krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?
what is force ?is it desirable or undesirable?
lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?
Compute the odds in favor of rolling a sum of 10 in a single roll of two fair dice
2-3 facts about Warsaw Pact
How would you define psychological realism?
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
How would you define psychological realism?
You shoot an arrow set a target. The parabolic path of the arrow passes through the points shown in table. X. Y 30. 6 60. 7 100. 4 A. Find a quadratic function