lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

25.Work out the volume of this prism? Please help in for tomorrow
Why were community lands not recognized by U.S. lawyers?
Help me ASAP it's important
Most plots unfold chronologically. true false
The media play an important role in shaping the _____, which includes the issues on which the public’s attention is focused.
someone please help me!!!
three of the following are base units used in the metric system. which is not a base unit? meter liter kilogram gram
Express 3x3x3x3x3x3 in exponent form
Help me plzzzzzzz thx
what is the sum of the given polynomials in standard form? (x2 – 3x) (–2x2 5x – 3) –3x2 8x – 3 –x2 – 2x – 3 3x2 – 8x 3 –x2 2x – 3