bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

whats 600*50000+60 to this math problem
Bubba ordered pizza. So far he has eaten 3/8 of the large pizza. His uncle has eaten 1/8 of the pizza. How much of the pizza has been eaten so far
What system helps the body maintain homeostasis by giving it the nutrients it needs to preform different functions.
The _____ theory is the most accepted theory regarding the origin of the solar system. It suggests that our star, the Sun, was first created by a cloud of dust
4 hundreds = how many tens
What is 4x to the power of 3, if x is 4
All goods and services are scarce. a. True b. False
va rog cei care vorbesc limba romana ajutati-ma! ce inseamna :Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ?
By sticking to one point in each paragraph you will help to
Which words contain a root that means “rule”? Check all that apply aristocracy congressman democrat diplomat governor monocrat