guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Help what answer choice is this?
Effective character encoding requires: a: standardized code. b: compatible browsers. c: common languages. d: identical operating systems.
What actions should occur next, to support a team-based resuscitation attempt
1. Why is it so hard to cure HIV/AIDS? 2. What can you do as a healthcare professional to help prevent the spread of the disease in the community?
-8 -4 -2 -1 Pls help me
An aqueous of H3PO4 was prepared by dissolving 8.85 g in enough water to make 350.0 mL solution. Also, an aqueous solution of Ca(OH)2 was prepared by dissolving
Determine the length of a copper wire that has a resistance of 0.172 ? and cross-sectional area of 7.85 × 10-5 m2. The resistivity of copper is 1.72 × 10-8 ?·m.
Which of the following is the simplified fraction that's equivalent to 9.315? A. 9315⁄999 B. 931⁄99 C. 9105⁄333 D. 935⁄111
is 36a^2-9 a difference of squares? a. yes b. no
What does the interneuron do between the afferent and efferent neurons?