prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

If I can please get help with this this problem by chance
ASAP POINTS!!!!!!! What is the midpoint of CD given the coordinates C(-4,8) and D(8,-4) ? a) 0,0 b) 2,2 c) 4,4 d) 6,6
The uterus has three parts. Which one of the following is NOT one of the parts of the uterus? A. Fimbrus B. Cervix C. Corpus D. Fundus
Consider the chemical equation in equilibrium. CH4(g) + H2O(g) <---> CO(g) + 3H2(g) What will happen to the equilibrium of this reaction if the pressure i
Which excerpt from RObert Burns "To a Mouse" best conveys understanding and forgiveness?
Read this passage: We were so happy and relieved to have him back. Back and staying with us. No more calls for "just one more tour." But he didn't seem so happy
How to write an improper fraction as a mixed number?
Which of the following is true of the planet Jupiter?
Mrs. Randall bought tickets to the art museum for all the fifth grade students. Each ticket costs $12 and the total cost of the ticket was $1,152. How many fif
A hydrologist studies the effects of pollution on marine life.