pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Complete the chart. Write equivalent expressions using the distributive property. 2(x + 5) 3(x + 4) 6(x + 1) 7(x - 3)
Please help Mishka is on a long road trip, and she averages 60 mph for 2 hours while she's driving on the highway. While she's driving on side roads for 1 hour,
1. g(x) = -2(x + 3) 2 - 1 Identify the a,h,k and vertex for each quadratic function
how would you measure and compare the sizes of two different balls
What do you think can be done about the crime situation in America? Where would you begin to solve our problems? This is a very big question, but we would like
Essay - Can animals learn and use language to communicate​
ASAP Which equation best represents the relationship between the independent and dependent quantities in the table below? x 3 6 9 12 2 3 y 0
Find the value of .c in the triangle shown below.
Given b(x) = |x+4|, what is b(-10)?A) -10B) -6C) 6D) 14​
Does anyone know???? (im writing this to get to 20 letters)