giannagianna giannagianna
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

NUMBER 16 HELP PLZ 8TH GRADE

NUMBER 16 HELP PLZ 8TH GRADE class=

Respuesta :

janhavi11
janhavi11 janhavi11
  • 03-09-2021

Answer:

whale will eat 1.46×10^(10) krill in a day

Step-by-step explanation:

one adult blue whale can eat in one day = 4.0 × 10^(7)

one adult blue whale can eat in 3.65 × 10² days = 4.0 × 10^(7) × 3.65 ×10²

= 14.6 × 10^ ( 7 + 2 )

= 14.6 × 10^(9)

= 1.46 × 10^ (10) krill

Answer Link

Otras preguntas

At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest cent?
Your body has designed a traffic signal for action potentials traveling from one neuron to another. in this system, a red light represents _____.
what is a transmutation
I am confused by this can someone help me, please! Everything is on the photo.
LAidsez-Claire, which means _____ government
Evaluate the integral. (See picture)
What were the official reasons given by Congress for wanting to impeach Johnson? Check all that apply. He was involved in the assassination of Lincoln. He ve
Need to know the answer to this again
Which of the following was an outcome of the russian civil war A.The provisional government remained in power B.The bolshevik party gained power under the leade
A bookstore is having a sale in which you can get 4 notebooks for $7.00 and 10 folders for $2.50. How much will it cost Rico to buy 5 notebooks and 6 folders?