britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Point O is the centre of the circle. What is the value of x? (Assume that lines that appear to be tangent are tangent)
an exercise machine with original price of $900 is on sale at 21% off what is the discount amount and sale price
13. How does regular exercise improve cardiovascular function during times of stress? A. It reduces the amount of endorphins released in the body. B. It r
A stir is offering a 20% discount on all sales over $50. If you purchase a shirt an a pair of jeans for $62.50, what is the amount of the discount you would rec
In which quadrant does the terminal side of a 135° angle in standard position lie?
which main plant tissue is shown in green?
KEYNA EXCHANGES $150 FOR BRITISH POUNDS. SUPPOSE THE CONVERSION RATE IS = $1.60. HOW MANY POUNDS SHOULD SHE RECEIVE
The equation 1.5r + 15 = 2.25r represents the number r of movies you must rent to spend the same amount at each movie store. how many movies must you rent to sp
What is the slope of the hypotenuses of the triangles in simplest form?
Byetta ( generic name is exenatide) 5mcg BID within 60 minutes AC Bystolic ( generic name is nebivolol) 5mg po qd Ciprodex Otic (generic name is ciprofloxacin/d