LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Jacob’s daily tips this work week were $99, $78, $58, $91, $90, and $68. Is Jacob correct in thinking that the median best represents how much money he makes in
Do you believe the United States owes its early survival to George Washington's foreign policy neutrality?
Factor the following: 64x2−144xy+81y2
what are the 4 characteristics of living organisms?​
Marta se levanta y se viste. Alfonso en el gimnasio. Carla el pelo. Por la mañana me levanto, me ducho y me visto. Cuando salgo de la ducha, me pongo.
At the end of Scene 4, Romeo has a premonition. Rewrite this as if it were a horoscope reading
Thank me I will give 15 points ,thanks!!
The roots of the quadratic equation $z^2 + bz + c = 0$ are $-7 + 2i$ and $-7 - 2i$. What is $b+c$?
Select all the correct answers. If the measure of angle (theta) is 11π/6, which statements are true? NO LINKS!!!​
Help please I am struggling