mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

A ball is dropped off the balcony of a hotel room and it takes 2.8s to fall to the ground . how high above the ground is the ball
Yo ________ viajar por carretera y me alojaría en un albergue juvenil. A. preferirían B. preferirías C. preferiría D. preferiríamos
Why 2 elements possess similar chemical properties
social scientists are scholars who study what
-3a-2b for a=-4 and b=-3
what is 80/9 simplifed
Need help to Solve A=TX, for X
The equation 3.3x − 6.6 = 2.7x can be transformed to form which of the following expressions? a. 6.0x = 6.6 b. 0.6x = 6.6 c. 6.0x = −6.6 d. 0.6x = −6.6
In the Neolithic period, art flourished because _____.
can someone please solve the problems below I have no idea how to do them and my teacher's canceled all classes this week so I Have no way of knowing