victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP solve for x
Laura is a songwriter. The table shows the number of songs she wrote in each of the past 5 months. Use the information in the table to create a probability dist
Food handlers are required to do which of the following at work
What is the answer to this question
Use the information above to determine radical expressions equivalent to the expressions provided. ​
How many minutes in 3/4 of an hour?
Calculate the percent by mass of potassium nitrate in a solution made from 45.0 g kno3 and 295 ml of water. The density of water is 0.997 g/ml.
Child care programs with _______ or more children that are open for more than eight hours per day may be at a great risk of spreading infectious diseases. A
Find half of 6 times 8
4. The sum of two consecutive even numbers is 54. Find the numbers.​