trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

How many different triangles can you make if you are given the measuremehits for two sides and an angle that is not between those sides? D A 6 cm 35 B С 7 cm 0
The rectangle shown has a perimeter of 70 cm and the given area. Its length is 5 more than twice its width. Write and solve a system of equations to find the *g
Find x in the problem below.
helppp pleaseeeee :””)
Two reasons gold is valuable are?
Which sentence contains an example of a simile?
What are the ratios at a kennel there are 5 cats and 6 dogs
what does it mean when your cat lays on your chest
Match the verbal description to the correct expression. Question 1 options: n x 34 n - 34 n + 34 1. 34 more than a number 2. a number decreased by 34 3. the
Should the soilders be put on trail for murder for the boston massacre? why or why not?​