We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

help!! . I m begging pls
Which is the best time to apply sunscreen? Before going to bed Just after going out in the sun 1 hour after going out in the sun 30 minutes before going out
Which of the following is not a possible value of x? A. -0.2 B. 0 C. 1 D. 3
Which of the following describes how the natural resources found in North America Countries affect their economies?
A students cost for last semester at her community college was $2500. She spent $475 of that on books.what percent of last semesters college cost was spent on b
Find the slope of the line that goes through the given points.  (2,3) (10,8)
What is the difference between data, hypothesis, evidence, and inference in science
What can u infer are the possible effects or fetal alcohol syndrome
In The Book Thief, what is Markus Zusak's message about the theme of outsiders vs. insiders?
what was one popular goal that andrew jackson pursued during his presidency