ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

Scientific explanations are based on _ _ _ _ and observations, not superstition and fiction
How is Illinois considered a formal region?
Joe thea and taylor invested in a partnership in the ratio 1:4:7, respectively. years later, when the partnership was worth 1.6 million, thea decides to go to g
is there a perfect division of government
what advanced ways if living had veen deleoped by the aztecs in mexico and the incas in peru?
A machine has a mechanical advantage of 5. What force should be applied to the machine to make it apply 3000 N to an object?
On average about how many slaves per year were brought to the americas in the 1600s
How did the purpose of delta airlines changed
3 things that contributes to someone being a bully
CRITICAL THINKING A local zoo employs 36 people to take care of the animals each day. At most, 24 of the employees work full time. Write and solve an inequality