jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

What two numbers add up to 45 and multiply and get 121
Help please.From the passage and the question 1 to 3 thanks.:-)
Which function of the United Nations is based on the concept of collective security? (1) providing health services (2) coordinating global peacekeeping (3) moni
The announcement of the Truman Doctrine, the Berlin airlift, and the formation of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) were actions taken by the United
In which of the following regions has the United States been militarily involved, in the 1990s and into the early decades of the new millennium? A. China B. Sou
The table below shows the number of grams of carbohydrates, x, and the number of Calories, y, of six different foods. Carbohydrates (x) Calories (y) 8 120 9.5 1
Why did England want to begin a colony on northamerica eastern shore
Create a television script for a discovery of the scientific revolution. Include key people, ideas, and achievements
5!(3!)/4! all include factorials. what to do?
Heck Tate says: “There’s a black boy dead for no reason, and the man responsible for it’s dead. Let the dead bury the dead this time, Mr. Finch. Let the dead bu