aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Formula to calculate the sum of angles for an n-sided
Why is it particularly important to wash the cupric hydroxide?
It is better to keep your mouth shut and appear a fool than to open it and remove all doubt. What does this mean? A) it better to look foolish than to look wis
Explain how a line and an absolute value function can have infinite intersections.
Please Help........................................................
Calculate the molar mass of an unknown if a solution containing 3.56 g of unknown in 56.2 g of water froze at –1.60c
The cost of 355 mL can of juice is $1.25 in vending machine. A 1.89 L carton of the same juice cast $3.89 at the grocery store. 1: Hou much would you save per
Can someone come up with two or three sentences about an innocent old lady plzzz
what is the scale factor of the dilation of triangle DEF?
Compare general and limited partnerships. Would you rather be a general partner or a limited partner? Explain your answer