faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

You are going to dinner and will order a drink, a main dish, and a dessert. The menu has 5 drinks, 6 main dishes, and 4 desserts to choose from. How many differ
What was an important result of the Marshall plan ?
If a line with a slope of -2 crosses the y-axis at (0,3) what is the equation of the line
Consider the following quote from Franklin D. Roosevelt: These institutions, because of their great needs, were foreclosing mortgages, calling loans, refusing
PLEASE HELP ASAP OFFERING 11 POINTS Jose sees a shirt he wants to buy. His friend reminds him that he'll have to pay the price of the shirt plus sales tax. A f
1. Which statement illustrates the identity property of multiplication? a. 7+0=7 b. 7+1=8 c. 7*1=7 d. 7*0=0 2. Which statement illustrates the identity property
For the average individual in late adulthood, traditional tests of intelligence demonstrate that _____.
Solve for y. r/3 - 2/y = s/5
Which words in the excerpt have negative connotations? check all that apply. Prevent Population Purpose Obstructing Refusing
Find the sum of the geometric sequence. (1 point) 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16