daysidelgadosalguero daysidelgadosalguero
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

answer plz help me with math ANSWER plz

Find the unit rate of the situation below: shana spent $75.00 on lunch for the last 30 days.

Respuesta :

alaskantine56 alaskantine56
  • 01-02-2022

Answer:

Divide the amount of money she has by the number of days

Step-by-step explanation:

The unit would be dollars per day. 75/30 = 2.50. Therefore, the unit rate is $2.50/day. Shana spends $2.50 a day for lunch.

Answer Link
graceek graceek
  • 01-02-2022
Answer

Answer: 75/30
75 divided by 30 equals to 2.50. The unit rate is $2.50/day. Therefore Shana spends $2.50 a day on lunch.
Answer Link

Otras preguntas

1. If 1 pound (lb.) = 16 ounces (oz.), how many pounds are in 432 ounces? 432 ounces = pounds? Please help !
Grade 8 english reading Underline the clauses in the following sentences (If you can't you can just write it) 1. Pathogenic microorganisms are harmful because t
Write an equation in slope-intercept form for a line that passes through the point A(0,0) and that is parallel to the line represented by y=2x-9
Hey can y’all help me Show yo work
Find the greatest common factor of 21 and 10.
What is this surface area?!!??
Write 60% as a fraction in lowest terms.
What is the total area of the figure below?
Increase £50 by 60% anyone can help me?
14. What does the shift in the second stanza from the speaker being pursued to being the pursuer indicate? "The street" by Octavio Paz A It directs the audienc