madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

After John worked at a job for 10 years, his salary doubled. If he started at $x, his salary after 10 years is _____.
por que podemos afirmar que a respiraçao aerobia é energeticamente mais eficiente que o processo de fermentação ?
A news reporter wants to estimate the percentage of registered voters who will vote for a particular candidate in an upcoming election. Which statement describ
Which of the following describe why governments are helpful?
20 POINTS! Name the property of equality you would use to solve 2 = 3/4 + x
Math question down below please help (Geometry)
Find the sine, cosine and tangent of A. Reduce all fractions and radicals.
Answer all of these or at least as many as you can.
What is the name of the scale that is used to test the hardness of a mineral??
What is the probability of rolling an even number when rolling a 6-sided die