Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A gardener weeds 2/3 of a flower bed in 6 min. How much of the flower bed did the gardener weed in 1 min?
whats the noun in the sentence 'wendy located her housekeeper'
what happens when a peppermint is put in these three things soda, vinegar, lemon juice, and milk plz help me i need this for my science project due in exactly 2
how do scientists use weather variables to describe and predict weather?
15-4t=3 how do i solve this in words
Which of the following was primarily a political challenge that the United States faced after the Civil War? (Points : 3) worthless Confederate currency that le
What was the economy based on in the North?
Who am I? My philosophical method was to ask my students leading questions to help them see the conclusion that would naturally follow from the premise we start
Two ants are at a common point at time t=0, the first ant starts crawling along a straight line at the rate of 4 ft/min. Two minutes later, the second ant start
15-4t=3 how do i solve this in words