joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

you recently purchased an item the cost $84.99 before tax. the tax on the item was $7.22. what was the tax rate?
The systematic mass slaughter of European Jews and others in Nazi concentration camps during World War II is called the Holocaust. a. True b. False
public opinion is influenced by the Home the school and other elements in the country
2x+5y=16 -5x-2y=2 Solve the following system of equations. Express your answer As an ordered pair in the format (a,b), with no spaces between the numbers or sy
what is the slope intercept of (2001,17.60) and (2002,18.75)
Is this a good haiku poem? "Pink flowers blooming The wind is blowing softly Smell of fresh grass"
is 81 a multiple of 3
A violin was on sale of 50%
The only way to enhance performance—scholastic, athletic, or otherwise—is to
When a cold can of soda is insulated, the heat flow into the can on a hot day ____. a. increases c. stays the same b. decreases d. both b and c