goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer Where is covered under the guidelines of the automotive sector of the EPA? A. product liability guidelines related to automobiles Св.
Please help with question 2.
HELP Choose correct imparfait verb form: Ma cousine ___ de l’eau a. buvait b. boisait c. boirait
The number of employees at a company is decreasing by 9.5% yearly. Currently there are 12,640 employees working at the company. Estimate the number of employees
the quotient of h and 8 is split by 12​
Edgerron Company is able to produce two products, G and B, with the same machine in its factory. The following information is available. Product G Product
1.What values could replace the "?" in these equations to make them true? 2. How would you explain to a friend who doesn't know about logarithms what the equati
Are fitness evaluation’s design for certain groups of people
In what way did Christopher Columbus fail to meet concerning his voyage in 1492
Forty-six percent of people believe that there is life on other planets in the universe. A scientist does not agree with this finding. He surveyed 120 randomly