ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

The part of the brain responsible for speech, thought, and memory is the _____. medulla cerebellum cerebrum thalamus
how do we keep Lincoln`s promise to our Veterans and their family`s
The Aztecs and the Incas were united in their opposition to the 28. A. True B. False
What is 2/3 of 12348
Changes to the Constitution are called __________. a. articles b. reviews c. sections d. amendments
1. a. Write or type the sentence that is the topic sentence of the paragraph. b. Write or type the sentence that is unrelated to the topic and can be eliminated
Listen and hear a. Synonyms b. Antonyms c. Neither
Formed when chemicals in the air get into rain and up the acidity levels
Mr. Cohen drives 84 2/10 miles on Tuesday, 84 6/10 on Wednesday, and 85 miles on Thursday. What is the rule of the distance he drives each day? Show how you can
Question in the file below.