dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

Raul plans to spend no more than $78.00 on two shirts and a pair of jeans. he bought the two shirts for $19.89 each. how much can he spend on the jeans
A given line has the equation 2x + 12y = −1. What is the equation, in slope-intercept form, of the line that is perpendicular to the given line and passes throu
Read the excerpt from "Yearbook.” "Excuse me?” Fatima, rattled by Isaac’s immediate bossiness, wasn’t sure how to appropriately respond. Isaac oppressively ba
having suffered 8 consecutive defeats, the members of the team felt understandably ____ before their last game of the season
Gramps had been coaching at the local college when he quit and went to work at the bank. What does the tense of the underlined verb reveal about the subjec
Solve 1 divided by 2 (4x 8)-8 over 2
Pure metals are _____.
8x5 using distributive property
how do I solve the equation 16.7-3.5t= 17.12
What number is needed to complete the pattern 5 10 3 15 20 13 25 30?