27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Please help! Will give brainly. Which product is missing from the Kreb's cycle? Pyruvate + Oxygen → _________ + 2 ATP
What is the equation?
Write a composition using one of the topics listed below. Your composition needs to be three to five paragraphs long. It must contain an introduction, a body, a
The first permanent English colony in the New World was at:
Which species is most vulnerable to extinction the racoon or the mountain gorilla? Give at least three reasons why
Which of the following is the smallest value? 2.03 0.97 1.12 24 0.22
The classroom is 7 yards long. What is the length in inches
Chen has 4 pizzas to share with his friends. If each person will eat 2/3 of a pizza,how many people can share the pizzas?
if the humpback whales had traveled at the same rate for 32 days,how many more miles would the have traveled than the grey whales?
How different cultural groups expand their culture and their impact on other cultural groups